سوابق اجرایی  \  تجربیات سازمانهای موفق

تجربیات سازمانهای موفق

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

این نهاد، نهادی تبلیغی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه علمیه قم است. دفتر تبلیغات شعبه‌ها و نمایندگی‌هایی در اغلب استانهای کشور دارد و فعالیتهای خود را با هماهنگی کامل با حوزه های علمیه سراسر کشور دنبال می کند. دفتر تبلیغات اسلامی، که از سوی مقام معظم رهبری- مد ظله العالی- به عنوان‫«نماد روشنفکری حوزه» معرفی گردیده، خود را در افق چشم انداز بیست ساله کشور‫ به عنوان «اصلی ترین تامین کننده نیازهای معرفتی و انسانی(نرم افزاری) عرصه ی ‫فرهنگ، جهت توسعه و تعمیق دین مداری» تعریف کرده است. همچنین «نظریه ‫پردازی و اندیشه سازی در عرصه ی علوم و معارف اسلامی به منظور تامین نیازهای ‫فکری جهان معاصر» از دغدغه های این مرکز علمی و فرهنگی می باشد.
پروژه استقرار نظام قیمت تمام شده و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در این سازمان از سال 1392 آغاز شد و با آموزش یک تیم جوان و حرفه ای در داخل سازمان بومی سازی شد به گونه ای که بدون نیاز به مشاور خارج از سازمان این پروژه تاکنون ادامه داشته و به بلوغ رسیده است. الگوی پیاده شده در این سازمان می تواند الگوی مناسبی جهت دستگاهها و نهادهای فرهنگی و آموزشی باشد. مدیریت این پروژه به عهده آقای دکتر پرکان، مدیر برنامه و بودجه سازمان است.

شهرداری مشهد


مشهد دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. شهرداری مشهد با ارائه بیش از 250 خدمت متنوع به 3 میلیون شهروند و 27 میلیون زائری که سالانه به این شهر سفر می کنند، نقش مهمی را در اداره این کلانشهر ایفا می نماید. در راستای افزایش شفافیت و ارتقاء کارایی در شهرداری، شورای اسلامی شهر مشهد در تاریخ 18/6/1387 طرحی را تصویب نمود که شهرداری را ملزم به استقرار بودجه ریزی عملیاتی در ستاد شهرداری، مناطق و کلیه سازمانهای وابسته می کرد. در راستای اجرای این مصوبه تیمی متشکل از متخصصان حوزه حسابداری، برنامه ریزی و بودجه در مدیریت برنامه و بودجه شهرداری شکل گرفت که پس تعریف و تصویب برنامه ها، فعالیتها و ریزفعالیتهای هریک از مناطق و سازمانهای وابسته به شهرداری، اقدام به پیش بینی بودجه و تنظیم سند بودجه عملیاتی واحدهای مجری نمودند و بودجه سال 1389 شهرداری در قالب بودجه عملیاتی به شورای اسلامی شهر مشهد ارائه گردید و تصویب شد. از سال 1389 تا کنون بودجه ارائه شده به شورا صرفا به صورت بودجه عملیاتی بوده است. بودجه سال 1395 شهرداری مشهد، سازمانها و شرکتهای وابسته آن 96 هزار میلیارد ریال از حیث منابع و مصارف بود.
با توجه تنوع خدماتی که توسط شهرداری به ذینفعان (شهروندان، زوار، سایر سازمانها و ...) ارائه میشود مدل شهرداری مشهد یک مدل موفق در حوزه محاسبه قیمت تمام شده خدمات و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد تلقی می گردد.
مدیریت این پروژه به عهده آقای وکیل زاده، مدیر گروه بودجه شهرداری مشهد و راهبری نرم افزاری آن در اختیار آقای الهی است.

سازمان آب و برق خوزستان


استان خوزستان در جنوب غربي ايران با مساحتي بالغ بر 65 هزار كيلومتر مربع در حدود يك سوم از آبهاي سطحي كشور را به خود اختصاص داده است. پنج رودخانه بزرگ و پرآب ايران كارون،دز،كرخه،جراحي وهنديجان درآن جاري مي باشدكه با عنايت به وجود نزديك به 3/3 ميليون هكتار از اراضي مستعد كشاورزي توانایی تولید بخش عظیمی از نیاز کشور به محصولات غذایی را دارد که در حال حاضر حدوداً بيش از يك ميليون هكتار از این اراضی مورد بهره برداري قرارگرفته است. همچنين اين استان به دلیل داشتن 90 درصد از سدهای آبی کشور، سهم بسزايي در توليد انرژي برق آبي كشور بر عهده دارد. به دليل وجود منابع عظيم آب وخاك در استان خوزستان و ضرورت بهره برداري از آنها در سال 1335 مطالعاتی در سازمان برنامه وبودجه از طريق مشاورين خارجي انجام گردید که بر اساس آن مقرر گردید جهت بهره برداری حداکثری از منابع عظیم آب و خاک این استان، 14 سد بر روي رودخانه هاي خوزستان احداث گردد تا به وسیله آنها آبياري حدود يك ميليون هكتار از اراضي مستعد كشاورزي و توليد 6600 مگاوات انرژي برق آبي محقق گردد.
سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولي آبهاي سطحي و زير زميني عهده دار انجام مطالعات در برنامه ريزي منابع آبي، احداث سدهاي (مخزني-انحرافي- تنظيمي)، شبكه هاي آبياري وزهكشي، نيروگاههاي برق آبي، توسعه منابع آب و خاك و بهره برداري و حفاظت از اين منابع مي باشد. در راستای افزایش شفافیت مالی و عملیاتی و ارتقاء سطح کارایی سازمان، پروژه استقرار نظام بودجه ریزی عملیاتی در سال 1394 در سازمان آغاز شد و قیمت تمام شده فعالیتها، فرآیندها و خدمات سازمان احصا گردید. با توجه به اینکه قیمت تمام شده فرآیندهای اصلی سازمان احصا شده بود لذا قیمت تمام شده آب تحویل داده شده به هر مشترک قابل محاسبه میباشد. به عنوان مثال قیمت تمام شده محصول آب کشاورزی که به یک مشترک (کشاورز) در شهرستان مسجد سلیمان، که نزدیک سد مسجد سلیمان است، فروخته میشود با قیمت تمام شده همان محصول در بهبهان، که بیش از 300 کیلومتر با نزدیکترین سد مخزنی فاصله دارد، بسیار متفاوت است چرا که فرآیندهای اصلی تولید این محصول مانند فرآیند انتقال یا حفاظت از رودخانه در این دو شهرستان هزینه های متفاوتی را در بر دارد. طبیعی است محاسبه صورتحساب عادلانه برای هر مشترک بر مبنای قیمت تمام شده دقیق محاسبه شده باعث افزایش رضایت مشترکین خواهد شد.
با توجه به استقرار موفق پروژه بودجه عملیاتی و قیمت تمام شده در این سازمان فاز بعدی این پروژه جهت محاسبه بهای تمام شده 28 شرکت زیرمجموعه سازمان شامل شرکتهای آبرسانی، آبیاری، سد و نیروگاهی در سال 1395 آغاز شده است. مدل سازمان آب و برق خوزستان می تواند یک مدل موفق در حوزه محاسبه قیمت تمام شده خدمات و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد شرکتهای دولتی مخصوصا شرکتهای آب منطقه ای تلقی می گردد.
مدیریت این پروژه به عهده آقای براتی، مدیر برنامه بودجه سازمان آب و برق خوزستان و کارشناسان این مدیریت می باشد.

نرم افزار بودجه ريزي عملياتي الماس

اين نرم افزار امکانات زیر را در اختيار کاربر قرار مي دهد: جهت دانلود بروشور نرم افزار روی لینک زیر کلیک نمایید:

دانلود بروشور شرکت

جهت اطلاع از فعالیتها و خدمات شرکت و دریافت بروشور گروه مشاوران پنکو روی لینک زیر کلیک نمایید:

فيلم هاي آموزشي

مجموعه فیلمهای آموزشی محاسبه قيمت تمام شده ، بودجه ريزي مبتنی بر عملکرد را از طریق آدرس زیر دانلود نمایید: